שששש… מקרינים סרט – אפשר לישון.

2 Comments

שלום רב,

ברצוני להציג בפניכם כלי מצויין שמאפשר לצפות בסרטים באופן פעיל.

במקצועות רבים בתיכון בחטיבה וגם ביסודי, ניתן להיעזר בסרטים. הזמינות שלהם בזכות הטכנולוגיה שנמצאת כמעט בכל מקום שכיחה ביותר. לעיתים, למרות זמינות הטכנולוגיה, בבתי ספר רבים אין מקרן.

בעזרת הכלי שאני אציג בפניכם, אין צורך במקרן ואפילו טוב יותר לצפות בסרט באמצעות הסמארטפון או המחשב הנייד. צריך להזכיר לתלמידים רק דבר אחד, במידה ומתכוננים להשתמש בכלי זה בשיעור, כדאי וחשוב שיביאו אוזניות (בדרך כלל יש להם).

עד היום, כאשר צפינו בסרט בכיתה, היה צורך ברוב המקרים לעצור מעת לעת את הסרט, לשאול שאלות (במקרה הטוב) או שמקרינים את הסרט לכל אורכו ולא תמיד מתייחסים לכל מה שאמורים להתייחס, גם מפאת קוצר הזמן ובעיקר בשל הקושי לנתב בין המוני התלמידים שמצביעים בשקיקה ומעוניינים להשתתף בשיעור. 🙂

הפתרון המוצע הוא Zaption – מערכת שמאפשרת למידה פעילה בזמן צפייה בסרט. כלומר, בזמן צפיית התלמיד בסרט באמצעות הסמארטפון או המחשב האישי. המערכת מאפשרת למורה להוסיף שאלות, או בקשות ואלה תופענה על גבי הסרטון . התלמיד נדרש לענות על השאלה על מנת להמשיך בצפייה והמורה יקבל און ליין את התשובה.

אנחנו משיגים בכך מספר דברים:

 1. צפייה בסרט – המערכת "מאלצת" את התלמיד לצפות בסרט.
 2. למידה פעילה – התלמיד צריך לענות על שאלות במהלך הסרט.
 3. שילוב שאלות ברמות שונות במהלך הצפייה בסרט.
 4. המורה מקבל את תשובות התלמיד און ליין ויכול לבחון התקדמותו והבנתו של התלמיד.
 5. תהליך חשוב זה יכול להתרחש במהלך השיעור ולאפשר לכל תלמידי הכיתה להביע את דעתם, ללא הטכנולוגיה, ברור שזה הליך כמעט בלתי אפשרי אלא אם נפרש על פני שעות ארוכות של שאלות ומשוב לתלמידים.

מצ"ב דוגמא ליכולות של המערכת, לחצו כאן לצפייה בסרטון, (שימו לב! – ברגע הכניסה למערכת עלהתלמיד למלא את השם שלו, מאחר שברגע שהתשובות שלו יגיעו אליכם, תדעו לזהות מי ביצע את המטלה. לצפייה בסרטון הדוגמא אנא, כתבו את שמכם).

שימו לב שמתחת לסרט יש סרגל זמן, בסרגל הזמן יש קווים לבנים, כל קו לבן מייצג מטלה, התלמיד יכול לעבור ממטלה למטלה, או במידה ורק בסוף הסרט קיבל תשובה לשאלות שנשאל הוא יכול לחזור לנקודה שהשאלה מופיעה.

על מנת להשתמש במערכת ולהפוך כל סרטון לפעילות למידה איכותית בכיתה, עליכם להירשם למערכת ושם גם תמצאו הסברים קלים וברורים כיצד לבצע זאת.

החברה הוסיפה  גם אפליקציה עבור אייפון, מצ"ב הקישור:

app store – לחץ כאן

בהצלחה,

עמית מירז
הוראה מקוונת

אהבתם? שתפו באמצעות כפתור ה"שתף" מתחת לפוסט זה.

2 Responses to “שששש… מקרינים סרט – אפשר לישון.”

 1. צביה ארנין

  שלום עמית.
  כיצד נרשמים למערכת? האם פעילות זו עובדת רק דרך סמארטפונים, או שאפשר גם להפעילה במחשב מרכזי בכיתה?
  תודה, צביה.

 2. עמית מירז

  שלום צביה,
  הרישום למערכת הוא ללא תשלום, דרך הכתובת הישירה https://www.zaption.com/signup ניתן להירשם באמצעות חשבון הפייסבוק שלך או חשבון הגוגל. הפעילות עובדת דרך כל מחשב עם חיבור לאינטרנט. מה כוונתך מחשב מרכזי?
  בברכה,
  עמית

Leave a Reply