למידה רשתית פרסונלית – הדור הבא

2 Comments

כנראה שבעתיד הקרוב נשמע לא מעט על המושג LPSS. סטפן דאונס אחד האנשים המובילים בעולם בתחום הפיתוח של ההוראה המקוונת והאיש שאחראי על ה MOOC פרסם הודעה שבסוף חודש זה הוא והצוות שעובד איתו עומדים להוציא לאוויר העולם מערכת טכנולוגית חדשה. אני יכול לומר שעל פניו כאשר האזנתי למפרט שאמורה מערכת זאת לטפל, הדברים נשמעו לי מעבר לכל דמיון, אבל מאחר ומדובר באדם עם קבלות וחזון אני התעמקתי בדבריו וניסיתי להבינם.

המערכת במהותה אמורה לספק ללומד תשתית שמאפשרת לו סביבת למידה דינמית עם גישה למקורות למידה מתי והיכן שהלומד נזקק למקורות אלו. המערכת תלמד את צרכי הלומד ותיצור לו מסלולים שבהם הוא יוכל לפתח את עצמו. כלומר, לא מדובר כאן בפרסונליזציה פשוטה של הלמידה, אלא, האפשרות לכל לומד לפתח את תוכנית הלמידה שלו כולל הצבת יעדים תוך כדי הבנת המערכת את צרכי הלומד.

מדובר כאן במהפכה של ממש, התרחיש  שאני רואה בעיני רוחי הוא שסטודנט נכנס למערכת, מזין מספר נתונים, המערכת שהיא רשתית מייצרת לו מסלולי לימוד, המערכת מחוברת למספר עצום של אוניברסיטאות, moocs וארגוני למידה כולל  גם את המגזר העסקי על ענפיו השונים.

מאחר ומעורב כאן העולם העסקי, חששתי לרגע שמדובר כאן במערכת שמיועדת למגזר העסקי, יצרתי קשר עם מר סטפן דאונס ולשאלותיי, מר דאונס השיב שהמערכת קודם כל מיועדת עבור הסטודנט הלומד . המערכת תשב על ענן השכלה שינתב בעזרת אלגוריתם שפותח על ידי סטפן וצוותו את טיפות הידע והמידע אל הסטודנט ברמה פרסונלית מאוד גבוהה ותיצור לו מסלולים ויעדים.

לדברי סטפן, כל תלמיד יוכל להחליט האם המידע, התארים, הדיפלומות ממקומות העבודה ומסלולי הלימוד שלו יהיו חשופים או לא חשופים, במידה ויהיו חשופים התלמיד יוכל להחליט בפני מי לחשוף אותם, באופן כזה המערכת תוכל לעזור לסטודנט לעצב את קורות חייו במשך חיים שלמים.

מבוסס על הפוסט של דוקטור סטפן דאונס – לחצו כאן לקריאת הפוסט המלא

תודה שקראתם,
עמית מירז
הוראה מקוונת

נ.ב
אותי זה מסקרן, אהבתם? עזרו להפיץ בכפתור שנמצא מתחת.

 

2 Responses to “למידה רשתית פרסונלית – הדור הבא”

  1. עמית מירז

    שרון, תודה על תגובתך.
    נשמע מעניין מאוד מה ששלחת אבל קצת מסוכן מאחר ולתחושתי מדובר על מודל סגור שנשלט על ידי חברה אחת ותמיד יש השלכות לכזה דבר, אבל אכן, יש דמיון בקונספט. אין ספק שחינוך זה עסק חם אצל החברות הגדולות. הכסף שם הוא כמעט אין סופי ותמיד ניתן לכסות את רדיפת בצע בכסות של תרומה לחינוך העולמי וזה נשמע נפלא.

Leave a Reply