פייסבוק LIVE בלקבורד DEAD

Leave a comment

לפני שבועיים בערך פייסבוק השיקו את השירות החדש שלהם, facebook live – השרות מאפשר לכל משתמש בפייסבוק לשדר בשידור חי באופן ציבורי או פרטי לחבריו או לקבוצה אליה הוא שייך, שידור חי בוידאו בקלות, בעצם בלחיצת כפתור אחת. (*בהמשך  הסבר).

פתרון של שידור חי קיים כבר ביוטיוב (ובאתרים שונים אחרים), אבל הפלטפורמה של פייסבוק במהותה מתאימה הרבה יותר לשידורים חיים ומפשטת את הביצוע – אין צורך להתקין דבר, מה גם שמאפשרת לנו לבחור בקלות את קהל היעד לשידור החי. לדעתי, לנו המורים, מדובר במהפיכה של ממש. יש אין ספור שימושים שאנו יכולים לעשות בטכנולוגיה זאת עבור התלמידים שלנו.

בעשור האחרון בכל הנוגע ללימוד מקוון, יש מספר תוכנות ששולטות בתחום זה, תוכנות כגון saba , blackboard, webex ועוד. מדובר בתוכנות מסורבלות, תמיד צריך אדם טכני שילווה את התפעול, תמיד יש בעיות תקשורת וכדומה. התוכנות הללו במהותן מדמות כיתה ומאפשרות שליטה מלאה על קהל המשתתפים. (התוכנות הללו יאבדו את מקומן)

בניגוד אליהן, פייסבוק live מאפשר העברת שידור חי, בלחיצת כפתור, ללא התקנת תוכנה כל שהיא, באופן קל ומהיר, תוך כדי מתן אפשרות לתגובות שכוללות שרשורים. הדבר היחיד שחסר לי זה screen sharing אבל אני מניח שמהר מאוד תהיה אפשרות לבצע זאת על ידי פתרון שיספק גוף שלישי.

פייסבוק live מציע לנו המורים, את האפשרות ללמידה שיתופית מיטבית, למידה בה התלמידים ואנחנו יכולים להגיב אחד לשני, לצפות בשידור חי, לשאל שאלות, לענות אחד לשני ולהעשיר את עולמנו באופן פשוט וקל.

אילו שימושים אנחנו בתור מורים יכולים לעשות עם פייסבוק live?

  1. לבצע שיעור מקוון תלמידים שלנו.
  2. שיעורי עזר פרטניים.
  3. אם תלמידים חולים, אפשר פשוט להפעיל את הנייד בכיתה ולשדר לתלמידים החולים שנמצאים בבית את השיעור – ממלץ להציב הנייד על טריפוד (חצובה).
  4. ליצור קבוצות פייסבוק לכיתות שלנו ולנצל אותן ללמידה שיתופית כולל שידורים חיים.
  5. הכנה בשיעור חי לפני מבחן לכיתה.
  6. אין הגבלה על כמות המשתתפים, איזה כיף לעשות שיעור הכנה לכל השכבה בדרך זו. (אין הגבלה זו לא סיסמא! – ראיתי במו עיני שצוקרברג הציג את השירות לקהל הרחב, צפו בו 500000 איש, כן חצי מיליון איש, אז שכבה לא תהיה בעיה).
  7. למידת עמיתים, לתת לתלמידים ללמד את הכיתה בדרך זו (בתוך הקבוצה הכיתתית), אני משוכנע שיהיו כאלו שיסכימו לבצע זאת.
  8. הקלטה אוטומטית של השידור.

חשוב לציין שזה יכול להיעשות כרגע רק בתוך קבוצה שאתה משוייך אליה, או לחברים. אין אפשרות לשדר לקהל באשר הוא, מבחינתנו זה מצוין, אנחנו צריכים רק להקים קבוצה לכיתה שלנו וזה כל הסיפור.

כיצד מפעילים השירות – במכשיר האנדרואיד שלנו, לחצו על שורת הסטטוס, שם תראו סמל של שידור חי, לחצו עליו והתחילו לשדר, יש אפשרות לעבור מהמצלמה האחרוית לקדמית. שימו לב! עדיף להיות מחוברים ל wifi.

 

בברכה,

עמית מירז

Leave a Reply